Olukorrast Türgis
President Erdogani toetajad näitavad usku Türgi valitud valitsusse, ka opositsiooni toetajad on sõjalise riigipöördekatse vastu.
Türgis on olukord rahutu, sest sõjalisest riigipöördekatsest on möödunud juba nädala, aga inimesed kogunevad presidendi kutsel õhtuti tänavatele pidutsema. Ühistransport on prii nagu Tallinnas, et iga äärelinna asukal oleks võimalik tulla peaväljakule ning karjuda kui võimas on Türgi president Recep Tayyip Erdoğan. Vaatepilt, mis mulle Istanbuli Taksimi väljakul avaneb on suurejooneline, tuhanded inimesed laulavad Erdoğani ülistavat laulu ja karjuvad «Allahu ekber!» ehk Jumal on suur.
Taksimi väljakule pole kaugeltki kogunenud ainult rangeusulised Erdoğani islamistlikku joont toetavad moslemid vaid erinäolised türklased, kes on just kui valitsuse valvurid, et kaitsta teise riigipöördekatse eest. Islamis on kodumaa-armastus ja oma rahva hoidmine väga olulisel kohal. Oma riigi eest suremine on üllas tegu ning märtrina langemine õilsa eesmärgi eest on auväärne.
Meeleavalduse erinäolisus
Meeleavaldus tõi naeru näole ka ärikatele, sest nüüd sai rahvale müüa kõike, mis punane ja peal kiri Erdogan või Türkiye. Ma endale ostsin Erdogani näolapiga salli, mis maksis 15 Liiri ehk u 4,5 € aga kauplesin 10 Liiri peale. Peapaelad, särgid ja lipud maksid umbes 5-30 Liiri. Põhiliselt olid müüateks olid vanainimesed või nooredpois
Sallid, särgid, pealindid, lipud. Kohe läheb äriks.
Käemärkidest hakkab silma pöidla ja kahe keskmise sõrme kokkupanemisel tekkiv Türgi rahvuslaste «hunt», aga ka nelja sõrme püstihoidmine. Viimane pärineb küll hoopis Egiptuse riigipöörde aegadest, mil võimult kukutati Moslemi Vennaskonna president Mohammed Mursi. Türgis on käemärgi tähendus küll muutunud, viidates ühtsusele, lipule, rahvale ja riigile. Niisiis võib öelda, et selles inimmassis kohtub juhikultus rahvusluse ja religiooniga, läites kokku tulnud türklaste südames mitmevärvilise tulukese.
Sümbolid, mis tõstavad rahva ühtsustunnet.
Riigipöördekatse ja juuni lõpus toimunud terrorirünnakut on turistide massid türgist eemale peletanud. Paljud inimesed, kes varem turistidelt leiba teenisid on nüüdseks leidnud end töötute seast. Julgete turistidele on see meelepärane, sest hinnad on madalad ning tänavaid ei ummista ühtlane turistide vool.
Galerii õhtusest Istanbulist
Hea ja tööka reisi eest pean tänama Peeter Raudsiku ja Hille Hansot.
Kasutatud materjal:
http://maailm.postimees.ee/3769257/reportaaz-oeisest-istanbulist-rahvuslus-usk-ja-juhikultus
http://maailm.postimees.ee/3769203/erdogani-toetaja-kodumaa-eest-suremine-on-auasi
http://pluss.postimees.ee/3772585/uehe-lipu-alla-koondunud-mitu-palet